Ako rozoznať podvod pri manipulácii | Fact Check

Ako rozoznať podvod pri manipulácii s ľudmi a jeho hlavné zložky. Hlavné zložky podvodu Aj keď môže byť ťažké určiť, ktoré faktory ukazujú, kedy k podvodu dochádza, existujú niektoré prvky, ktoré sú pre klamstvo typické. Subjekt si často neuvedomí, že k týmto komponentom došlo, pokiaľ agent nepovedal úplnú lož alebo nebol prichytený pri klamaní.

Ako rozoznať podvod

Toto sú komponenty, ktoré budú rozpoznané neskôr, ak agent používa proces podvodu správnym spôsobom. Tri hlavné zložky podvodu zahŕňajú kamufláž, maskovanie a simuláciu.

Kamufláž

Prvou súčasťou podvodu je kamufláž. Vtedy sa agent snaží skryť pravdu iným spôsobom, aby si subjekt neuvedomil, že mu informácie chýbajú. Táto technika sa často bude používať, keď agent pri rozprávaní informácií používa polopravdy. Subjekt si neuvedomí, že k maskovaniu došlo až neskôr, keď sa tieto pravdy nejakým spôsobom odhalia. Agent bude zručný v maskovaní pravdy, takže pre subjekt je skutočne ťažké dozvedieť sa o podvode náhodou.
Ako bude Agent a podvod zručný v maskovaní pravdy
Maskovnie je ďalšou zložkou, ktorú je možné nájsť v procese podvodu. Keď k tomu dôjde, agent sa snaží vytvoriť dojem, že je niečím alebo niekým iným. To je vtedy, keď agent o sebe skrýva niečo z predmetu, ako je ich skutočné meno, to, čo robí pre prácu, s kým boli a na čo sa chystajú, keď idú von. Toto ide ďalej, než len zmena oblečenia, ktoré niekto nosí v hre alebo filme; keď sa v procese podvodu používa maskovanie, agent sa pokúša zmeniť celú svoju osobu, aby oklamal osobu. Existuje niekoľko príkladov, ktoré môžu ilustrovať používanie maskovania v procese podvodu.

Prvá je vo vzťahoch k agentovi, ktorý sa maskuje, zvyčajne ako iná osoba, takže nie sú rozpoznateľní. Agent to môže urobiť, aby sa dostal späť do davu ľudí, ktorí ich nemajú radi, zmenil ich osobnosť, aby sa niekomu páčil, alebo z iného dôvodu na dosiahnutie svojich cieľov. V niektorých prípadoch môže slovo prestrojenie znamenať agenta, ktorý maskuje skutočnú povahu návrhu v nádeji, že skryje účinok alebo motiváciu, ktorá je s týmto návrhom nepopulárna. Táto forma maskovania sa často nachádza v propagande alebo politickom roztočení.

Prestrojenie môže byť škodlivé, pretože skrýva skutočnú povahu toho, čo sa deje. Ak agent pred subjektom skrýva, kto sú, môže byť pre subjektu skutočne ťažké určiť, kto v skutočnosti sú. Keď sú z predmetu témy zamlčané, zatemňuje sa im spôsob, akým sú schopní premýšľať, pretože nemajú správne informácie na logické rozhodovanie. Aj keď si subjekt môže myslieť, že sa logicky rozhoduje z vlastnej slobodnej vôle, agent mu vzal kľúčové informácie, ktoré môžu zmeniť názor subjektu.

Simulácia Tretia zložka podvodu je známa ako simulácia. Pozostáva z uvedenia nepravdivých informácií o predmete. Na simuláciu je možné použiť tri techniky vrátane rozptýlenia, výroby a mimiky. Pri mimike alebo kopírovaní iného modelu bude agent nevedome zobrazovať niečo, čo je im podobné. Môžu mať nápad, ktorý je podobný nápadu niekoho iného, ​​a namiesto poskytnutia kreditu povedia, že je to všetko ich. K tejto forme simulácie môže často dôjsť zvukovými, vizuálnymi a inými prostriedkami.

Výroba je ďalším nástrojom, ktorý môže agent použiť pri použití podvodu. Znamená, že agent vezme niečo, čo sa nachádza v realite, a zmení to tak, aby to bolo iné. Môžu rozprávať príbeh, ktorý sa nestal, alebo pridať ozdobu, ktorá bude znieť lepšie alebo horšie, ako v skutočnosti bolo. Aj keď môže byť jadro príbehu pravdivý, áno, v teste dostali zlú známku, bude doň vložených niekoľko ďalších vecí, ako napríklad, že im učiteľ dal zlú známku úmyselne. Realita je taká, že agent neštudoval, a preto dostali v prvom rade zlú známku.

A nakoniec, rozptýlenie je ďalšou formou simulácie v podvode. Vtedy sa agent snaží prinútiť subjekt, aby zameral svoju pozornosť na niečo iné ako pravdu; zvyčajne návnadou alebo ponúknutím niečoho, čo môže byť lákavejšie ako pravda, ktorá sa skrýva. Ak napríklad manžel podvádza a myslí si, že to manželka začína zisťovať, môže si priniesť domov diamantový prsteň, aby ju na chvíľu odviedol od problému. Problém tejto techniky je, že často netrvá dlho a agent musí nájsť iný spôsob, ako oklamať tému, aby proces pokračoval.