Dohoda o jadrových ponorkách, AUKUS, Francúzsko, USA, UK, Austrália, záujmy Číny | Fact Check

Dohoda o jadrových ponorkách AUKUS, ako je nová hra pre súťaž námorných veľmocí. Politické zriadenie Austrálie ignorovalo nutnosť riadnej diskusie pri riziku založenia prosperity krajiny na obchode s autokratickou Čínou a jej bezpečnosti na spojenectve s Amerikou. V posledných rokoch čínska šikovnosť spôsobuje, že tento rozpor je ťažšie ignorovať alebo tolerovať.

Dohoda AUKUS o jadrových ponorkách, USA, Veľká Británia, Austrália

Koncom minulého roka Čína predložila súbor 14 sťažností, ktoré boli pozoruhodné svojim rozsahom, nepriateľstvom a pokrytectvom. Zahŕňalo to Austráliu, ktorá schválila zákon proti zasahovaniu zahraničia do domácej politiky, obviňovala Čínu z kybernetických útokov a naznačovala, že čínski novinári môžu byť štátnymi zástupcami. Austrálsky homár, víno, jačmeň, uhlie, cukor a drevo zrazu čelili neoficiálnemu čínskemu obchodnému embargu a nahromadili sa nepredané. Dôvod na to, aby sa Čína považovala za dlhodobú výzvu pre národné záujmy, bol zachovaný.

Jedným z dôsledkov toho je veľká možnosť, že v 30. rokoch 20. storočia budú po starých trasách santalového dreva severne od Perthu premávať nové lode: flotila najmenej ôsmich austrálskych jadrových ponoriek založených buď na americkej triede Virginie, alebo britskej triede Astute, postavená s technológiou od nejaká kombinácia dodávateľov obrany oboch krajín.

Prísne utajenie, lebo Austrália má Pine Gap

V Austrálii majú USA najtajnešiu základňu Pine Gap a na tú by si radi brúsili zuby práve číňania, tam je celý problém s čínou.
Austrália má Pine Gap
Tieto ponorky sú najdramatickejšou súčasťou dohody medzi Amerikou, Austráliou a Britániou s názvom Aukus, ktoré tri národy oznámili 15. septembra. Počas niekoľkých mesiacov a predpokladá sa široká škála diplomatickej a technologickej spolupráce, od kybernetickej bezpečnosti po umelú inteligenciu. Ale vzhľadom na to, že tri krajiny už v mnohých oblastiach úzko spolupracujú-tvoria s Kanadou a Novým Zélandom pakt o zdieľaní spravodajských informácií „Five Eyes“-najväčšia pozornosť si získala novosť austrálskych jadrových ponoriek. A celkom oprávnene.

Ako obchod so zbraňami je veľký; najmenej osem jadrových ponoriek navrhuje hodnotu kontraktu v desiatkach miliárd dolárov. Ako strategický posun je väčší. Pakt je najdramatickejším a najrozhodnutejším krokom Ameriky v snahe zabrániť tomu, čo ona a ostatní v indicko-tichomorskom regióne vnímajú ako rastúcu hrozbu zo strany Číny. Ako píše Stephen Walt z Harvardskej univerzity, „je to krok, ktorý má odradiť alebo prekaziť akúkoľvek budúcu čínsku ponuku na regionálnu hegemóniu“.

Najväčšie bezprostredné pobúrenie, keď neprišilo z Číny, ale z opačného konca Eurázie. Napriek tomu, že prezident Joe Biden zdôraznil, že Aukus je o „investovaní do nášho najväčšieho zdroja sily našich spojenectiev“, najstaršiemu spojencovi Ameriky a fyzicky najbližšiemu britskému štátu, Francúzsku, bodli do chrbta, pretože Jean-Yves Le Drian, jeho minister zahraničných vecí, položiť to.

V roku 2016 Austrália podpísala zmluvu na 12 dieselovo-elektrických ponoriek „Shortfin Barracuda“ so spoločnosťou Naval Group, spoločnosťou, v ktorej má francúzsky štát väčšinový podiel. V deň oznámenia aukusu podľa francúzskeho ministerstva obrany Austrália oznámila Francúzsku, že je spokojná s pokrokom, ktorý program dosiahol.

Po oznámení bol Barracuda vo vode mŕtvy. 17. septembra prezident Emmanuel Macron prijal extrémne opatrenie na stiahnutie francúzskych veľvyslancov z Washingtonu a Canberry.

Francúzsko, vedúca vojenská veľmoc Európskej únie, uvidí svoje podozrenie, že anglicky hovoriacim spojencom nikdy nebude dôverovať, ako potvrdené. Argumenty pre strategickú autonómiu vyvolané týmto podozrením budú teraz predložené znova a možno sa budú konať, pokiaľ ide o politiku v Indo-Pacifiku-kde má Francúzsko početné územia, takmer 2 milióny občanov a 7 000 vojakov a inde.


Všetci sa hlušia, ale niektorí čítajú knihy, ako tento pán, Sci-Fi seriál Foundation Nadácia od Apple, Isaac Asimov


Umiernenie Francúzov bude čiastočne vecou vyhovenia týmto argumentom. V telefonáte 22. septembra, počas ktorého sa pán Biden a pán Macron „zhodli, že situácii by prospeli otvorené konzultácie medzi spojencami“, Amerika uznala „dôležitosť silnejšej a schopnejšej európskej obrany, ktorá pozitívne prispieva k transatlantickému a globálnemu bezpečnosti a je doplnkom k nato“. Francúzsky veľvyslanec sa budúci týždeň vráti do Washingtonu, ale ponaučenia, ktoré si zobral, budú pretrvávať.

A ako sa jedny dvere zatvárajú, otvárajú sa ďalšie. Francúzsko a India sa začiatkom tohto roka opäť zapojili do trojdňového námorného cvičenia; Macron a Narendra Modi, indický premiér, vystúpili tento týždeň. Indiu poteší sústredená pozornosť dodávateľa veľkých zbraní, ktorá je sympatická jej pojmu nezosúladenia. Bola by potrebná pomoc s jadrovými ponorkami, či už z Francúzska alebo z Aukusu.

Vraj vážne narušila regionálny mier a stabilitu

Prechod z dieselovo-elektrickej flotily na jadrovú flotilu je teda zmenou stratégie, nielen pohonu. Poskytuje spôsob, ako premietať energiu z plavebných dráh, ktoré napájajú najdôležitejší Malacký prieliv do vôd mimo Taiwanu. Pridajte kapacitu na odpaľovanie rakiet oveľa dlhšieho doletu-ponorka by mohla dodávať rakety na čínsku pevninu, pokiaľ by sedela na východe Filipín a krajina má výrazne rozšírenú útočnú kapacitu.

Špecifikácie a presná proveniencia nových lodí sa definujú počas 18-mesačného obdobia určovania rozsahu pôsobnosti. Ak by Austrália v priebehu rokov, ktoré im prídu, skutočne prenajala jednu alebo dve ponorky americkej triedy Virginia na výcvik posádok a vyplnila medzeru, ešte viac by to posilnilo jej väzby s americkým námorníctvom.

Tiež by to urýchlilo rozvoj príslušnej infraštruktúry v HMAS Stirling a možno aj v Darwine na severnom pobreží a Brisbane na východe, ktorú by mohla využiť aj infraštruktúra navštevujúca americké lode. Deň po správach aukus prišlo oznámenie o podstatnom zvýšení vojenskej prítomnosti Ameriky v Austrálii a okolí.

Hovorca čínskej vlády „vlka bojovníka“ Zhao Lijian v reakcii na oznámenie Aukus 16. septembra uviedol, že spolupráca v oblasti ponoriek „vážne narušila regionálny mier a stabilitu, zintenzívnila preteky v zbrojení a podkopala medzinárodné snahy o nešírenie zbraní“. Aj keď je potrebné vziať do úvahy zdroj, dohoda vyvoláva potenciálne problémy so šírením zbraní.