Vymývanie mozgov, Brainwashing, Techniky psychológie | Fact Check

Vymývanie mozgov Brainwashing je prvým typom ovládania mysle, o ktorom sa diskutuje. Je to v zásade proces v ktorom bude niekto nútený opustiť presvedčenie, ktoré mal v minulosti, aby prijal nové ideály a hodnoty. Existuje mnoho spôsobov, ako to dosiahnuť, aj keď nie všetky budú považované za zlé. Ak napríklad pochádzate z africkej krajiny a potom sa presťahujete do Ameriky, budete často nútení zmeniť svoje hodnoty a ideály, aby zodpovedali novej kultúre a prostrediu, v ktorom sa nachádzate. Na druhej strane tí, ktorí sú v koncentračných táboroch alebo keď sa ujme vedenia nová diktátorská vláda, často prejdú procesom vymývania mozgu, aby presvedčili občanov, aby ich pokojne sprevádzali.

Vymývanie mozgov Brainwashing, Fact check

Mnoho ľudí má mylné predstavy o tom, čo je Brainwashing. Niektorí ľudia majú o tejto praxi paranoidnejšie predstavy, vrátane zariadení na ovládanie mysle, ktoré sponzoruje vláda a ktoré sa dajú ľahko zapnúť ako diaľkové ovládanie. Na druhej strane veci sú skeptici, ktorí neveria, že vymývanie mozgov je vôbec možné a že kto tvrdí, že sa to stalo, klame.

Cvičenie Brainwashingu väčšinou pristane niekde uprostred týchto dvoch myšlienok. Počas cvičenia Brainwashingu bude subjekt presvedčený, aby zmenil svoje presvedčenie o niečom kombináciou rôznych taktík. Počas tohto procesu nemožno použiť iba jeden prístup, takže môže byť ťažké zaradiť prax do úhľadného malého boxu. Väčšinou bude predmet oddelený od všetkých vecí, ktoré poznajú.

Odtiaľ sa dostanú do emocionálneho stavu, ktorý ich robí zraniteľnými pred zavedením nových konceptov. Keď subjekt absorbuje tieto nové informácie, bude odmenený za vyjadrovanie myšlienok a myšlienok, ktoré s nimi súvisia tieto nové nápady. Odmenou je to, čo bude použité na posilnenie vymývania mozgu, ku ktorému dochádza. Brainwashing nie je pre spoločnosť nič nové.

Ľudia tieto techniky používajú už nejaký čas. Napríklad v historickom kontexte boli tí, ktorí boli vojnovými zajatcami, často rozbití, než ich presvedčili, aby zmenili strany. Niektoré z najúspešnejších prípadov z nich by mali za následok, že sa väzeň stane veľmi vrúcnym konvertitom na novú stranu. Tieto postupy boli na začiatku úplne nové a často sa presadzovali v závislosti od toho, kto to mal na starosti. Postupom času sa vyvinul termín Brainwashing a zaviedlo sa niekoľko ďalších techník, aby bola táto prax univerzálnejšia.

Novšie techniky sa budú spoliehať na oblasť psychológie, pretože mnohé z týchto myšlienok boli použité na demonštráciu toho, ako by ľudia mohli zmeniť názor prostredníctvom presvedčovania. Proces vymývania mozgu sprevádza mnoho krokov. Nie je to niečo, čo sa vám stane, keď idete po ulici a rozprávate sa s niekým, koho ste práve stretli.

Po prvé, jednou z hlavných požiadaviek úspešnosti vymývania je, aby bol subjekt držaný v izolácii. Ak je subjekt schopný byť okolo iných ľudí a vplyvov, naučí sa myslieť ako jednotlivec a Brainwashing nebude vôbec účinný. Akonáhle je subjekt v izolácii, podstúpi proces, ktorý má zlomiť jeho vlastné ja. Hovoria im, že všetky veci, ktoré vedia, sú falošné a majú pocit, že všetko, čo robia, je nesprávne.

Po mesiacoch, keď si tým všetkým prešli, bude mať subjekt pocit, že sú zlí a vina ich premôže. Akonáhle dosiahnu tento bod, agent ich začne viesť k novému systému viery a identity, ktoré je žiaduce. Predmet bude vedený k presvedčeniu, že nové voľby sú ich vlastné, a preto je pravdepodobnejšie, že sa budú držať.

Celý proces vymývania mozgu môže trvať mnoho mesiacov až rokov. Nie je to niečo, čo sa stane iba v rozhovore, a väčšinou sa to nemôže stať mimo zajateckých táborov a niekoľkých ojedinelých prípadov. Tí, ktorí podstupujú Brainwashing to väčšinou urobili, keď sa ich niekto snaží len presvedčiť o novom uhle pohľadu. Ak sa napríklad pohádate s priateľom a on vás presvedčí, že ich nápady majú zmysel, technicky ste prešli Brainwashingom.

Iste, nemusí to byť zlé a dokázali ste o tom všetkom logicky premýšľať, ale stále ste boli presvedčení, že zmeníte presvedčenia, ktoré ste predtým zastávali. Je veľmi zriedkavé, že niekto absolvuje skutočný Brainwashing, kde mu nahradia celý hodnotový systém. Obvykle sa to stane počas procesu priblíženia sa k novému pohľadu, bez ohľadu na to, či boli použité taktiky násilné alebo nie.


Brainwashing môžete nádherne vidieť na webe hlavne správy, kde za ruské prachy vymyvajú mozgy nevzdelaným hlupákom, ktorí si nevedia z lenivosti násť žiadny web na ktorom funguje tzv. Fact check. Alebo o tom ani nevedia, že existujú, lenže oni už nepotrebujú vedieť pravdu, mozog vymytý dôkladne.